Doğal taşlar,sürekli aktif ve enerji çeken kristallerdir.Genelde dokundukları kişilerin enerjilerini çekerler.Satın aldığınız doğal taş,sizlerin eline geçene kadar bir çok insanın temasına maruz kalmıştır.Bu sebeple satın aldığınız kristal elinize geçer geçmez hemen takmanızı önermeyiz.Yapılacak bir kaç taş temizleme yöntemini sizlerle paylaşmak isteriz.Takmadan önce bu yöntemlerden birisini seçmeniz yeterlidir.

DOĞAL TAŞ TEMİZLEME YÖNTEMLERİ

1-  AKAN SUDA TEMİZLEME YÖNTEMİ

Suyun taşın içinde biriken negatif elektriği nötralize ettiği söylenir.Akan su dediğimiz zaman genelde nehir,deniz ya da şelale suyundan bahsederiz.Fakat bunu yapabilecek imkanınız yoksa çeşme altında akan suyla da temizleyebilirsiniz.Fakat şunu belirtmek isteriz ki her taş suda temizlemeye uygun değildir.Suyu sevmeyen kristallere dikkat etmek gerekir.(selenit,opal,kalsit,florit,azurit,pirit,hematit,malakit,turkuaz) Temizlik bittiği zaman yumuşak bir tülbent yardımıyla kurulayabilirsiniz.

2- TOPRAĞA BIRAKMA YÖNTEMİ

En çok tercih edilen yöntemdir.Genelde bahçedeki toprağa bırakılmasını öneririz.Böyle bir imkanınız yoksa evinizde bulunan çiçeklerin toprağına da bırakabilirsiniz.Tek dez avantajı eğer evinizdeki saksıya bırakacaksanız zamanla canlı çiçeğinizin solmasına sebep olabilir.Gömmek değil,toprağa bırakmak en doğru yöntemdir.Gömülmek isteniyorsa ince bir tülbente sarılmalıdır.İlk kullanmadan önce genelde 24 saat bırakılması uygundur.Sonrasında ayda 2 ya da 3 kez akşam bırakılıp sabah takılabilir.

3- SELENİT/SELENİTE TAŞINA BIRAKMA YÖNTEMİ

Selenit/Selenite Taşı,temizleyici taştır ve aurayı temizleme özelliği vardır.Vücuttaki ve başka birisinden gelen kötü enerjiye karşı kalkan görevindedir.Enerjiyi dengelemede yardımcı olur.Bu sebeple taşlarımızı temizlemede çok önemli ve zahmetsiz bir özelliğe sahiptir.Doğal taşınızı selenit taşının yanına bırakmanız yeterlidir.Tüm taşlar için uygun bir temizleme yöntemidir.

4-TÜTSÜLEME YÖNTEMİ

Tütsü yüzyıllardır kullanılan bir arınma metodur. Kurutulmuş otlar ya da çiçeklerden yapılmaktadır. Ortamın negatifini temizlemek için kullandığımız tütsüler taşlarımızı arındırmak için de kullandığımız bir yöntemdir. Peki doğal taşlarımızı tütsüleme yöntemiyle nasıl temizleyeceğiz?

Adaçayı,defne yaprağı ya da Palo Santo ile yapabilirsiniz.Az bir tutam yakıp taşlarınızın üstünde dumanını bir kaç dakika gezdirmeniz yeterli olacaktır.

Sevgiyle kalın smiley